Home   |   Contact Us   |   Webmail
Corporate Profile  |  Board Of Directors  |  Corporate Structure  |  Chairman's Statement

Email This Print This Board Of Directors

Datuk Hasmi Bin Hasnan

Datuk Hasmi Bin Hasnan

Executive Chairman

Datuk Hasmi Bin Hasnan was appointed Executive Chairman of Dayang Enterprise Holdings on 29 February 2008 and resigned on 23 December 2015. He was re-appointed Executive Chairman of the Company on 1 September 2018.

He graduated with a BSc in Estate Management from the London South Bank University, UK in 1978. He is a Senior Certified Valuer with International Real Estate Institute, USA and a member of International Real Estate Federation (FIABCI).

He began his career in 1979 as a valuer in the Land and Survey Department of Sarawak. Since 1982, he has been involved in a wide range of businesses, including valuation, project management, property development and management, construction, timber, manufacturing, trading and publishing. In June 1993, he was appointed the Managing Director of Naim Land Sdn Bhd and in July 2003, he became the Managing Director of Naim Holdings Berhad and has since been the main driving force behind Naim Group's growth and expansion.

He was awarded the Property Man of the Year for 2008 by the International Real Estate Federation (FIABCI) in Kuala Lumpur.

He is a Non-Independent Non-Executive Director in Perdana Petroleum Berhad.

Datuk Ling Suk Kiong

Datuk Ling Suk Kiong

Executive Deputy Chairman
Member - Risk Management Committee

Datuk Ling Suk Kiong is the founder of Dayang Group of Companies. He established Dayang Enterprise Sdn Bhd in 1980. He was appointed Executive Deputy Chairman of Dayang Enterprise Holdings Bhd on 29 February 2008. He has been instrumental in the growth and development of the Group. He brings with him more than thirty (30) years of experience in the Oil and Gas Industry and is mainly responsible for the overall strategic business direction of the Group.

Datuk Ling was appointed as a Non-Independent Non-Executive Director of Perdana Petroleum Berhad on 12 December 2012 and on 24 August 2015, he assumed the position of Executive Chairman. He is also a director in several private limited companies in Malaysia.

He was awarded the Sarawak State Entrepreneur of The Year Award 2009 in Kuching representing the Sarawak Chinese Chamber of Commerce and Industry category. Datuk Ling was conferred the "Outstanding Entrepreneurship Award" for Outstanding and Exemplary Achievements in Entrepreneurship on 13 April 2014 at the Asia Pacific Entrepreneurship Awards 2014 held in Brunei Darusalam.

On 13th September 2014, Datuk Ling was conferred the award of Panglima Gemilang Bintang Kenyalang (P.G.B.K) which carries the title "DATUK" by Tuan Yang Terutama Yang Di-Pertua Negeri Sarawak Tun Pehin Sri Haji Abdul Taib Mahmud in conjunction with His Excellency's 78th Birthday.

Datuk Ling Suk Kiong is the father of Mr Joe Ling Siew Loung @ Lin Shou Long, who is the Deputy Managing Director of Dayang.

Tengku Dato' Yusof Bin Tengku Ahmad Shahruddin

Tengku Dato' Yusof Bin Tengku Ahmad Shahruddin

Managing Director
Chairman - Corporate Social Responsibility Committee
Member - Risk Management Committee

Tengku Dato' Yusof Bin Tengku Ahmad Shahruddin was appointed Managing Director of Dayang Enterprise Holdings Bhd on 29 February 2008. He graduated in 1984 from the University of Toledo in the United States of America with a Bachelor of Science Degree majoring in Civil Engineering.

Upon his graduation he joined Modal Bina Sdn Bhd as a Project Engineer. Subsequently in 1988, he took up the position as Sales Engineer with Mobil Oil Malaysia Sdn Bhd. In 1991, he established Hexamas Sdn Bhd.

He was appointed Director of Dayang Enterprise Sdn Bhd in 1993. He also holds directorship in Fortune Triumph Sdn Bhd, DESB Marine Services Sdn Bhd and several other private limited companies in Malaysia.

Joe Ling Siew Loung @ Lin Shou Long

Joe Ling Siew Loung @ Lin Shou Long

Deputy Managing Director
Member - Risk Management Committee

Mr Joe Ling Siew Loung @ Lin Shou Long was appointed Deputy Managing Director of Dayang Enterprise Holdings Bhd on 29 February 2008. He graduated from University of Western Australia in 1993 with a Bachelor Degree in Engineering. In 1999, he obtained a Master of Business Administration degree from the same university.

He began his career in 1994 when he joined Sarawak Shell and Sabah Shell as a Trainee Engineer. In 1995, he joined POG EP. Fochi Joint Venture as an Office Engineer. Subsequently in 1995, he joined Daiken Sarawak Sdn Bhd as a Production Engineer.

He joined Dayang Enterprise Sdn Bhd in 1997 as a Project Engineer. In 2004, he was appointed Assistant to the General Manager. In 2008, he was promoted to the role of Deputy Managing Director. He is currently responsible for overseeing and monitoring the management and operations of Dayang Group.

Mr Joe Ling Siew Loung @ Lin Shou Long is the son of Datuk Ling Suk Kiong who is the Executive Deputy Chairman and substantial shareholder of Dayang.

Jeanita Anak Gamang

Jeanita Anak Gamang

Executive Director

Ms Jeanita Anak Gamang was appointed Executive Director of Dayang Enterprise Holdings Bhd on 5 January 2012. She obtained a Diploma in Electrical Engineering from Mara Institute of Technology, Shah Alam in 1995.

Ms Jeanita began her career in 1997 as a Trainee Engineer in Dayang Enterprise Sdn Bhd, a subsidiary of Dayang Enterprise Holdings Bhd. From 1999 onwards, she has held the position of Head of Administration responsible for all matters related to administrative and recruitment of office personnel. She was appointed as a Director of Dayang Enterprise Sdn Bhd in 2006.

Wong Ping Eng

Wong Ping Eng

Non-Independent Non-Executive Director
Member - Joint Remuneration & Nomination Committee

Ms Wong Ping Eng was appointed Non-Independent Non-Executive Director of Dayang Enterprise Holdings Bhd on 1 October 2013. She obtained a Diploma in Commerce (Financial Accounting) from Tunku Abdul Rahman College, Kuala Lumpur. She is a Certified Accountant with the Malaysian Institute of Accountants and Association of Chartered Certified Accountants (ACCA).

Ms Wong has more than 15 years experience in the financial and accounting field. She started her career as Audit Assistant at KPMG, Kuching from September 1997 until December 2000. In 2004 she moved to Naim Holdings Berhad as Accountant. In July 2004 - 2008, she was appointed the Operations Manager for Naim's Bandar Baru Permyjaya project in Miri where she was responsible for managing the whole Miri Operations.

In July 2008, she was promoted as Vice President - Finance and Accounts to oversee the Group Finance and Accounts Division. She was subsequently promoted as Deputy Director- Finance & IT Division and in August 2012, she was promoted as Senior Director for Naim's Group Support Division comprising Finance & Accounts, Administration, Human Resource and Information Technology.

Ms Wong was appointed as an Executive Director of Naim Holdings Berhad on 29 November 2012 and on 9 January 2013, she was re-designated to Deputy Managing Director. She was appointed as a Non- Independent Non-Executive Director of Perdana Petroleum Berhad from 11 September 2015 to 1 September 2018.

Ali Bin Adai

Ali Bin Adai

Independent Non-Executive Director
Chairman - Joint Remuneration and Nomination Committee
Member - Audit Committee

Encik Ali Bin Adai was appointed Independent Non- Executive Director of Dayang Enterprise Holdings Bhd on 3 March 2014 and was appointed Chairman of the Board on 25 February 2016. On 1 September 2018, he was re-designated as Independent Non-Executive Director of the Company. He graduated with a Bachelor of Art degree from University of Guelph, Canada.

Encik Ali was employed with CIMB Bank Berhad as the Regional Director for East Malaysia (Sabah and Sarawak) until his retirement on 31 March 2013. He was responsible for managing 29 branches and for developing CIMB's Retail, Commercial and Enterprise Banking businesses in East Malaysia.

He is an Independent Non-Executive Director of Sarawak Plantation Berhad and was appointed as an Independent Non-Executive Director of ABM Fujiya Berhad on 1 March 2020.

Gordon Kab @ Gudan Bin Kab

Gordon Kab @ Gudan Bin Kab

Independent Non-Executive Director
Chairman - Risk Management Committee
Member - Audit Committee
Member - Corporate Social Responsibility Committee

Encik Gordon Kab @ Gudan Bin Kab was appointed Non-Independent Executive Director of Dayang Enterprise Holdings Bhd on 29 February 2008. He was re-designated as Non-Independent Non-Executive Director on 2 December 2013 and as Independent Non-Executive Director on 3 December 2015. He graduated from Loughborough University of Technology, England United Kingdom, with a B.Sc (Hon.) degree in Civil Engineering.

He has over thirty (30) years of working experience in both Oil and Gas and the Construction industries. He gained extensive experience with Sarawak Shell Berhad for fifteen (15) years and Sime Darby Berhad's Oil and Gas Engineering Division, Esteem Century Sdn Bhd.

In mid May 2000, he was engaged by Cahya Mata Sarawak Berhad as a Senior Project Manager (Central Procurement Unit) and then as Senior Project Manager for PPES Works (Sarawak) Sdn Bhd (Northern Region Operation). He then moved on to PPES Marine Resources Sdn Bhd as an Operations Manager in the Deep Sea Fishing Division in charge of vessels management and support.

He was engaged by Naim Group of Companies from 2006 to 2009 as Senior Head of Construction, in charge of the operation and execution of major infrastructure, engineering projects and building/ institutional complexes and was later appointed as Vice President for the Oil & Gas Division.

Koh Ek Chong

Koh Ek Chong

Independent Non-Executive Director
Chairman - Audit Committee
Member - Joint Remuneration and Nomination Committee

Mr Koh Ek Chong was appointed as our Independent Non-Executive Director on 2 December 2013. He is an accountant by profession. Mr Koh joined Hii King Hiong & Co in 1985 and is now one of the practicing partners. He is a Fellow member of the Association of Chartered Certified Accountants (UK), a member of Malaysian Institute of Accountants, associate member of the Chartered Tax Institute of Malaysia and a certified member of the Financial Planner Association of Malaysia.

Mr Koh was a City Councilor of Miri City Council since 2004 till 2013. He was awarded "Ahli Bintang Sarawak" (ABS) in 2008 and "Darjah Utama Yang Amat Mulia Bintang Kenyalang Sarawak with the title "Pegawai Bintang Kenyalang (PBK)" on 12 September 2015 by the Tuan Yang Terutama Yang di- Pertua Negeri Sarawak. Mr Koh is an Ahli Kehormat of Ikatan Relawan Rakyat Malaysia with honorary title of LT KOLONEL (Kehormat) RELA. He also serves as the executive committee (EXCO) member in various nongovernmental (NGO) associations and is appointed a member of the Special Committee by the Public Services Commission of Malaysia in January 2014.

He is an Independent Non-Executive Director of Shin Yang Shipping Corporation Berhad.

Hasmawati Binti Sapawi

Hasmawati Binti Sapawi

Independent Non-Executive Director

Puan Hasmawati Binti Sapawi was appointed Independent Non-Executive Director of Dayang Enterprise Holdings Bhd on 3 January 2020.

She holds a Bachelor of Arts (Hons, Economics) Canada, a Master of Business Administration, Australia and a Master of Environmental Management (Development Planning), Malaysia. She started her career as an Economist in the Investment Division at Land Custody & Development Authority (PELITA) from November 1992 to December 2005 before serving the Sarawak State Financial Secretary's Office.

Puan Hasmawati joined the State Financial Secretary's Office in 2006, and she is currently the Director of the Corporate Services & Investment Division at the State Financial Secretary Office (Sarawak) handling corporate finance and investment activities. She sits on the board of several state government-linked companies.

Chin Hsiun

Chin Hsiun

Independent Non-Executive Director

Mr Chin Hsiun was appointed Independent Non- Executive Director of Dayang Enterprise Holdings Bhd on 3 January 2020. He graduated with a Bachelor degree in LLB (Hons) from University of Sheffield and is a Barrister at Law from Lincoln's Inn, England.

He began his career as a Pupilage with Messrs Allen & Gledhill Advocates and Solicitors, Kuala Lumpur in 1995 -1996 and with Messrs. Yong & Co. Advocates, Kuching in 1996 -1997. He joined Messrs Yong Wong & Chin Advocates, Miri in 1997 and was appointed the Managing Partner in 2004.

Mr Chin has vast experience in litigation on corporate disputes including corporate set up and registration of venture companies apart from the regular practice of conducting sale and purchase legal documentation, conveyancing and banking documentation.

He was also appointed as Miri City Councilor from the period 2013 to 2019.

Emily Hii San San

Emily Hii San San

Alternate Director

Ms Emily Hii San San was appointed as the Alternate Director to Ms Wong Ping Eng, a Non-Independent Non-Executive Director of Dayang Enterprise Holdings Bhd on 3 January 2020.

She holds a Bachelor of Commerce Degree, major in Accountancy and Diploma for Grates, University of Otago, New Zealand. She is a Chartered Accountant of Chartered Accountants Australia and New Zealand and a member of Malaysia Institute of Accountants.

She joined Naim Group on 1 June 2010 as Finance Manager and then promoted to Deputy Director - Finance in August 2012. On 1 February 2019, she was promoted to Senior Vice President cum Chief Financial Officer handling finance, corporate planning, information technology and administration activities. Prior to joining the Naim Group, she has more than 15 years of working experience in accounting and tax related matters in various industry via KPMG.

She presently sits on the boards of Samalaju Properties Sdn Bhd (a subsidiary to Cahya Mata Sarawak Berhad) as alternate Director and as Director for Naim Land Sdn Bhd (subsidiary of Naim Group) and Kempas Sentosa Sdn Bhd (associate to Naim Group).

Ms Emily is the Alternate Director to Datuk Hasmi Bin Hasnan, a Non-Independent Non-Executive Director in Perdana Petroleum Berhad.